Svenska SLO:er på studiebesök i Nederländerna

16 FEBRUARI, 2018 kl 09:12

Svenska SLO:er på studiebesök i Nederländerna

IMG_4025 (kopia)

Fjorton SLO:er från elva SEF-föreningar matades med nya intryck, idéer och lärdomar när årets SLO-resa bar iväg till Nederländerna tillsammans med Kaveh Sarvari, SEF-representant och organisatör. Under tre välplanerade dagar hann deltagarna med konferens så väl som besök hos AFC Ajax i Amsterdam och SC Cambuur i Leeuwarden.

– En väldigt givande resa för mig som ny SLO, dels för besöken hos Ajax och Cambuur, men också för att jag fick lära känna och dela erfarenheter med SLO:er från andra svenska föreningar, säger Lucas Ingeson, ny SLO i AFC Eskilstuna.

Efter ankomst till Amsterdam inleddes studiebesöket med lunch och presentation av alla deltagare, en blandad skara med tre nya namn för året men också SLO:er med många års erfarenhet av rollen. Därefter väntade avfärd till staden Leeuwarden i norra Nederländerna, där SLO och klubbchef för SC Cambuur i andraligan berättade om föreningen, dess supportrar, fotbollskultur och arbete med supporterfrågor. Efter rundvandring på stadion avslutades dagen med att titta på matchen mellan Cambuur och MVV Maastricht. Bortaklacken hade gjort Nederländernas längsta bortaresa, tre timmar med buss, för att få se sitt lag ta en oväntad 2–0-seger.

Lördagens konferensdel inleddes med en presentation av hur bortaresandet hanteras i Nederländerna. Herjan Pullen från Supporterscollectief Nederland, den nederländska motsvarigheten till SFSU, förklarade hur supportermiljön och bortaresandet fortfarande lider av de mycket strikta åtgärder som infördes i Nederländerna under 80- och 90-talet. Man har kommit en bit med med sitt arbete för ”normalisering”, men mycket återstår fortfarande. Många av matcherna i de två högsta divisionerna har fortfarande restriktioner för bortasupportrar, till exempel i form av att alla måste åka i organiserade bussar eller tåg där det inte får serveras mat eller dryck.

– När man får se och höra hur det fungerar i andra länder så slår det mig oftast vad vi har inom svensk fotboll snarare än vad vi inte har. Det är lätt att peka på andra länder och säga vad vi ska ta efter, men jag skulle vilja säga att många länder bör ta efter oss i mycket, menar Christopher Lindahl, SLO i IFK Göteborg, och fortsätter.

– Det är extremt viktigt att vi utvecklas åt rätt håll, men också att fortsätta värna om de framgångsfaktorer vi redan har inom svensk supporterkultur.

Jonne Skärlund, SLO i AIK, håller med.

– Förutom att få ta del av erfarenheter och tankar från andra SLO:er är det intressant att resor likt den här till andra klubbar i Europa bekräftar förhoppningarna om att vi jobbar på rätt sätt med dialog och kommunikation till våra supportrar. Det är kul att se hur långt vi har kommit i vårt tänk kring supportrar, klubb och alla aktörer som finns inblandade i våra arrangemang.

Supportrarna mer involverade
Under konferensen avhandlades bland annat också hur man får supportrar mer involverade i upptaktsträffarna för Allsvenskan och Superettan, vilka utbildningsbehov som finns för våra SLO:er, hur man hittar affärsmöjligheter som både kan involvera och gynna supporterkollektivet samt hur den pågående digitaliseringen av fotbollen kan utnyttjas på ett sätt som inte inverkar negativt på supporterkulturen.

– Min uppfattning är att samarbetet mellan klubbarna, SEF och våra supportrar har stärkts de senaste åren, och jag tror att SLO:erna varit en viktig bidragande faktor till det. SLO:erna har ett svårt och utmanande uppdrag. Å ena sidan jobbar man åt klubben och behöver vara lojal mot sin arbetsgivare, å andra sidan är förtroende en nyckel för att dialogen med supportrarna skall funka och för att onödiga friktioner skall kunna undvikas. Jag lär mig mer och mer om supporterkulturen och fascineras över den kraft och engagemang som våra supportrar bidrar med till vår inhemska fotboll, säger Kaveh som jobbar som ansvarig för evenemangsutveckling på SEF.

Nya utmaningar för 2018 och redan existerande fokusområden tog också utrymme på lördagen. Bland annat diskuterades det hur man kan fortsätta värna om föreningsdemokratin samt hur valåret kan komma att påverka fotbollen. Många andra olika situationer diskuterades också under dagen, både hur de har hanterats och hur de kan hanteras framöver.

– Trots att vår klubb inte har tiotusentals supportrar och där mycket av det som diskuterades under konferensen sällan inträffar i vår klubb så var det väldigt nyttigt att få höra hur de andra klubbarna hanterar olika händelser. Jag tar med mig många lärdomar som gör att jag är bättre förberedd på nya situationer, säger Lucas Ingeson.

Ny styrgrupp
Slutligen valdes en ny styrgrupp för året, som kommer bestå av Alexander Ström (Helsingborgs IF), Christopher Lindahl (IFK Göteborg) och Lena Gustafsson Wiberg (Djurgårdens IF).

Söndagen började med ett besök hos Ajax på Amsterdam ArenA där Henk Voors, huvud-SLO i Ajax, berättade om var han passar in i deras organisation och hur de arbetar med supporterfrågor. En modell som ligger ganska nära den svenska, även om det också fanns en del olikheter grundade i nyansskillnader mellan svensk och nederländsk supporterkultur. Skalan på Ajax arbete var också något större med tanke på deras 42 000 årskortsinnehavare och runt 100 000 medlemmar. En lyckad helg rundades av med att se Ajax vinna med 2–1 mot Twente.

– Varje tillfälle SLO:er träffas och får tid att prata om händelser, tankar och erfarenheter ger oss mycket mer än vad man kan tro. Vi är en liten yrkesgrupp och behöver tillfällen som dessa för att utvecklas, avslutar Christopher Lindahl.

Fler nyheter

Fotboll, Superettan, upptaktsträff 2017

Dags för Superettans Upptaktsträff

På måndag den 26 mars går Superettans Upptaktsträff av stapeln på Clarion Hotel Post i Göteborg. Spelare, tränare och personal från alla klubbar… Läs mer

Fotboll, Allsvenskan, Upptaktsträff 2018

Upptaktsträffen samlade fotbollssverige

Alla 16 klubbar i Allsvenskan samlades med spelare, ledare och personal på Arlanda för en gemensam kickoff inför säsongen. På… Läs mer

Fotboll, Allsvenskan, Upptaktsträff 2018

The Season launch event gathered the Swedish football family

Each one of the 16 clubs in Allsvenskan brought one player, the head coach and certain staff to Arlanda Airport in Stockholm for… Läs mer

Fotboll, Allsvenskan, Upptaktsträff 2018

Finallottningen klar – Djurgården spelar hemma

Finalen i Svenska Cupen är lottad. Djurgården får fördel av hemmaplan i mötet med Malmö FF som spelas på Tele2 Arena… Läs mer

Ann Berglund, Communications Manager, DHL Express Sverige, Ted Söderholm. VD DHL Express Sverige, Mats Enquist, Generalsekreterare Svensk Elitfotboll, Mike Cotter, Försäljnings- och marknadsdirektör DHL Express Sverige och Jan Karlsson, Försäljnings- och Marknadsdirektör Svensk Elitfotboll. FOTO: Bildbyrån

DHL blir Official Logistics Partner till Allsvenskan 2018-2020

DHL Express, världens ledande leverantör av internationella expressleveranser, blir från och med säsongsstarten Official Logistics Partner till Allsvenskan, tillika presentationspartner till… Läs mer

Fotboll, Allsvenskan, Upptaktsträff 2017

Dags för Allsvenskans Upptaktsträff

I dag onsdag den 21 mars går Allsvenskans Upptaktsträff av stapeln på Clarion Hotel Arlanda Airport. Spelare, tränare och personal från alla klubbar i… Läs mer

Fotboll, Svenska Cupen, AIK - DjurgŒrden

Djurgården och Malmö FF till final – BK Häcken till Europa

Djurgårdens IF och Malmö FF är klara för final i Svenska Cupen efter segrar mot AIK respektive Östersunds FK i helgens… Läs mer

sef

Elitfotbollen i centrum på Fotboll och pengar

Svensk Elitfotbolls Generalsekreterare Mats Enquist och Produktägare Jeja Svensson talade på Fotboll och pengar. Likaså gjorde Malmö FF:s Niclas Carlnén… Läs mer

Fotboll, Europa League, Play-off, Salzburg - Viitorul Constanta

”Vi vill komma bort från dubbelbestraffningen”

När de svenska domarna presenterar de nya direktiven för säsongen 2018 så är det främst en sak som sticker ut…. Läs mer

Futsal, SM-final, Örebro - Uddevalla

Serieindelning Svenska Futsalligan 2018/2019

Årets upplaga av Svenska Futsalligan (SFL) är spelad och IFK Uddevalla är utsedda mästare. Redan till hösten börjar nästa säsong,… Läs mer

Beatrice Clarke i samband med Uppförandekodens turné 2017. Här i Varberg.

Uppförandekoden fokuserar på språkbruk och omklädningsrumssnack

Fryshuset gör i år sitt tredje raka år med svensk elitfotbolls gemensamma Uppförandekod. I år kommer Fryshuset att fokusera på omklädningsrumssnack,… Läs mer

Beatrice Clarke i samband med Uppförandekodens turné 2017. Här i Varberg.

The Code of conduct with focus on language use

Fryshuset makes for the third consecutive year another tour with the Code of Conduct of Swedish Elite Football . This year, Fryshuset… Läs mer

LRG_DSC00082

”Fotbollen är bryggan mellan näringslivet och arbetssökanden”

CSR-dagarna i Borås där representanter från klubbarna i Allsvenskan och Superettan samlades tillsammans med kommunrepresentanter och Arbetsförmedlingen blev något av… Läs mer

SLOutbildning2018

SLO:erna satte riktlinjerna för säsongen 2018 under möte i Göteborg

2018 års SLO:er svetsades under tre dagar i Göteborg i februari samman inför säsongen. De cirka 25 deltagarna bestående av… Läs mer

SLOutbildning2018

The SLOs did set the guidelines for the 2018 season during a meeting in Gothenburg

The SLOs of 2018 strengthened their ties before the upcoming season during three days of education in Gothenburg. The 25 participants… Läs mer

sef

Angående icke auktoriserade återförsäljare av matchbiljetter till Allsvenskan och Superettan

De senaste säsongerna så har premiärerna av Allsvenskan och Superettan lockat storpublik. 2017 såg över 150 000 åskådare den allra första… Läs mer

sef

Regarding unauthorized resellers of match tickets to Allsvenskan and Superettan

In recent seasons, both Allsvenskan and Superettan have attracted a big audience. In the match day one of the 2017 season… Läs mer

Fotboll, Svenska Cupen, GAIS - Vasalund

Svenska Cupen framme vid kvartsfinaler

Sju lag från Allsvenskan och ett från Superettan gör upp om att vinna Svenska Cupen. Så här spelas kvartsfinalerna i… Läs mer

Futsal, SM-final, Örebro - Uddevalla

IFK Uddevalla tog andra raka SFL-titeln

IFK Uddevalla besegrade Örebro FC med klara 10-1 i finalen av Svenska Futsalligan och kan titulera sig svenska mästare för… Läs mer

h8Q7LyIL

Svensk Elitfotboll visar finalen av Svenska Futsalligan

I dag klockan 17:00 drabbar Örebro Futsal Club och IFK Uddevalla samman i finalen i Svenska Futsalligan (SFL). Matchen spelas i… Läs mer