Svenska SLO:er på studiebesök i Nederländerna

16 FEBRUARI, 2018 kl 09:12

Svenska SLO:er på studiebesök i Nederländerna

IMG_4025 (kopia)

Fjorton SLO:er från elva SEF-föreningar matades med nya intryck, idéer och lärdomar när årets SLO-resa bar iväg till Nederländerna tillsammans med Kaveh Sarvari, SEF-representant och organisatör. Under tre välplanerade dagar hann deltagarna med konferens så väl som besök hos AFC Ajax i Amsterdam och SC Cambuur i Leeuwarden.

– En väldigt givande resa för mig som ny SLO, dels för besöken hos Ajax och Cambuur, men också för att jag fick lära känna och dela erfarenheter med SLO:er från andra svenska föreningar, säger Lucas Ingeson, ny SLO i AFC Eskilstuna.

Efter ankomst till Amsterdam inleddes studiebesöket med lunch och presentation av alla deltagare, en blandad skara med tre nya namn för året men också SLO:er med många års erfarenhet av rollen. Därefter väntade avfärd till staden Leeuwarden i norra Nederländerna, där SLO och klubbchef för SC Cambuur i andraligan berättade om föreningen, dess supportrar, fotbollskultur och arbete med supporterfrågor. Efter rundvandring på stadion avslutades dagen med att titta på matchen mellan Cambuur och MVV Maastricht. Bortaklacken hade gjort Nederländernas längsta bortaresa, tre timmar med buss, för att få se sitt lag ta en oväntad 2–0-seger.

Lördagens konferensdel inleddes med en presentation av hur bortaresandet hanteras i Nederländerna. Herjan Pullen från Supporterscollectief Nederland, den nederländska motsvarigheten till SFSU, förklarade hur supportermiljön och bortaresandet fortfarande lider av de mycket strikta åtgärder som infördes i Nederländerna under 80- och 90-talet. Man har kommit en bit med med sitt arbete för ”normalisering”, men mycket återstår fortfarande. Många av matcherna i de två högsta divisionerna har fortfarande restriktioner för bortasupportrar, till exempel i form av att alla måste åka i organiserade bussar eller tåg där det inte får serveras mat eller dryck.

– När man får se och höra hur det fungerar i andra länder så slår det mig oftast vad vi har inom svensk fotboll snarare än vad vi inte har. Det är lätt att peka på andra länder och säga vad vi ska ta efter, men jag skulle vilja säga att många länder bör ta efter oss i mycket, menar Christopher Lindahl, SLO i IFK Göteborg, och fortsätter.

– Det är extremt viktigt att vi utvecklas åt rätt håll, men också att fortsätta värna om de framgångsfaktorer vi redan har inom svensk supporterkultur.

Jonne Skärlund, SLO i AIK, håller med.

– Förutom att få ta del av erfarenheter och tankar från andra SLO:er är det intressant att resor likt den här till andra klubbar i Europa bekräftar förhoppningarna om att vi jobbar på rätt sätt med dialog och kommunikation till våra supportrar. Det är kul att se hur långt vi har kommit i vårt tänk kring supportrar, klubb och alla aktörer som finns inblandade i våra arrangemang.

Supportrarna mer involverade
Under konferensen avhandlades bland annat också hur man får supportrar mer involverade i upptaktsträffarna för Allsvenskan och Superettan, vilka utbildningsbehov som finns för våra SLO:er, hur man hittar affärsmöjligheter som både kan involvera och gynna supporterkollektivet samt hur den pågående digitaliseringen av fotbollen kan utnyttjas på ett sätt som inte inverkar negativt på supporterkulturen.

– Min uppfattning är att samarbetet mellan klubbarna, SEF och våra supportrar har stärkts de senaste åren, och jag tror att SLO:erna varit en viktig bidragande faktor till det. SLO:erna har ett svårt och utmanande uppdrag. Å ena sidan jobbar man åt klubben och behöver vara lojal mot sin arbetsgivare, å andra sidan är förtroende en nyckel för att dialogen med supportrarna skall funka och för att onödiga friktioner skall kunna undvikas. Jag lär mig mer och mer om supporterkulturen och fascineras över den kraft och engagemang som våra supportrar bidrar med till vår inhemska fotboll, säger Kaveh som jobbar som ansvarig för evenemangsutveckling på SEF.

Nya utmaningar för 2018 och redan existerande fokusområden tog också utrymme på lördagen. Bland annat diskuterades det hur man kan fortsätta värna om föreningsdemokratin samt hur valåret kan komma att påverka fotbollen. Många andra olika situationer diskuterades också under dagen, både hur de har hanterats och hur de kan hanteras framöver.

– Trots att vår klubb inte har tiotusentals supportrar och där mycket av det som diskuterades under konferensen sällan inträffar i vår klubb så var det väldigt nyttigt att få höra hur de andra klubbarna hanterar olika händelser. Jag tar med mig många lärdomar som gör att jag är bättre förberedd på nya situationer, säger Lucas Ingeson.

Ny styrgrupp
Slutligen valdes en ny styrgrupp för året, som kommer bestå av Alexander Ström (Helsingborgs IF), Christopher Lindahl (IFK Göteborg) och Lena Gustafsson Wiberg (Djurgårdens IF).

Söndagen började med ett besök hos Ajax på Amsterdam ArenA där Henk Voors, huvud-SLO i Ajax, berättade om var han passar in i deras organisation och hur de arbetar med supporterfrågor. En modell som ligger ganska nära den svenska, även om det också fanns en del olikheter grundade i nyansskillnader mellan svensk och nederländsk supporterkultur. Skalan på Ajax arbete var också något större med tanke på deras 42 000 årskortsinnehavare och runt 100 000 medlemmar. En lyckad helg rundades av med att se Ajax vinna med 2–1 mot Twente.

– Varje tillfälle SLO:er träffas och får tid att prata om händelser, tankar och erfarenheter ger oss mycket mer än vad man kan tro. Vi är en liten yrkesgrupp och behöver tillfällen som dessa för att utvecklas, avslutar Christopher Lindahl.

Fler nyheter

42435646_280473512789548_6009504513847721984_n

Discovery sänder från Svenska Futsalligan 2018/2019

Svenska Futsalligan (SFL) har tagit flertalet kliv framåt inför säsongen. Nu står det klart att Discovery tv-sänder tio av matcherna… Läs mer

Skärmavbild 2018-05-15 kl. 13.59.53

Fotboll för halva priset under oktober

Upplev fotboll när den är som bäst – på plats. Som kund hos Svenska Spel får du gå på fotboll… Läs mer

BB170417AE035

Rekordpublik att vänta till Friends arena

Derbyt mellan AIK och Hammarby i Allsvenskan väntas locka 49 115 åskådare till Friends arena i Solna. En publiksiffra som… Läs mer

IMG_0185

DHL Express lockade folk till match med Örebro SK

Allsvenskans nya officiella partner, tillika namnpresentatör, DHL Express aktiverade sig i samband med Örebro Airport Day och passade på att… Läs mer

Fotboll, Allsvenskan, Hammarby - Djurgården

Två års tillträdesförbud efter derbyincidenten

Personen som kastade bengalen i derbyt mellan Hammarby och Djurgården får efter att ha blivit identifierad två års tillträdesförbud från… Läs mer

Fotboll, Träningsmatch, Djurgården - Vålerengen

Henrik Berggren ny Operativ chef på Svensk Elitfotboll

Svensk Elitfotboll anställer en Operativ chef. Henrik Berggren, tidigare VD i Djurgården Fotboll ansluter efter att ha bestämt sig för att hans tid… Läs mer

Futsal, Svenska Futsalligan Södra, GAIS Futsal - IFK Göteborg Futsal

SFL-klubbarna utbildas i riskerna med matchfixning

Svensk Elitfotbolls och Svenska Spels resurs mot matchfixning, Anders Wikström, har under snart tre års tid åkt runt bland elitklubbarna… Läs mer

sef

Föreningen Svensk Elitfotboll söker en Sportchef

Föreningen Svensk Elitfotboll (SEF), är en intresseorganisation för fotbollsklubbarna i Allsvenskan och Superettan. Vår Sportchef, Stefan Lundin, går nu i pension… Läs mer

sef

Swedish Elite Football is looking for a Sports Director

Swedish Elite Football (SEF) is the association of all football clubs in the two top tiers of Swedish football Allsvenskan… Läs mer

C57A9719 (kopia)

Sverige satsar på tredje gången gillt i Skandinaviska Mästerskapen

Under två helger i november och december avgörs för tredje året i följd de Skandinaviska Mästerskapen för U18-lag i Prioritet… Läs mer

Paulinho tillsammans med Jeja Svensson, Svensk Elitfotboll, under utnämnandet till Månadens spelare i Allsvenskan i augusti.

Paulinho skänker vinstpengar till förebyggande arbete mot psykisk ohälsa

I augusti månad utsågs BK Häckens brasse Paulinho till Månadens spelare i Allsvenskan. Nu skänker han vinstpengarna som delas ut… Läs mer

Skärmavbild 2018-09-14 kl. 13.59.37

Hammarby drar igång satsning på Samhällsmatchen

Hammarby IF sjösätter klubbens största samhällsengagemang någonsin. I satsningen Samhällsmatchen vill Hammarby förstärka sina band till staden och invånarna i södra… Läs mer

Futsal, Svenska Futsalligan Södra, GAIS Futsal - IFK Göteborg Futsal

Svenska Futsalligans spelschema för 2018/2019

Spelschemat för SFL är spikat. Säsongen inleds den 12 oktober med mötet Torslanda IK – Borås AIK och och avslutas sedan… Läs mer

blogg_svenskafutsalligan.se (kopia)

Svenska Futsalligan får egen hemsida och bevakning

Hösten 2017 togs det historiska beslutet att Svensk Elitfotboll (SEF) och Svenska Futsalligan (SFL) skall samverka för att utveckla den… Läs mer

IMG_3272 (kopia)

”Rikta pengar till utveckling av klubbarna och ligorna”

Klubbchefer och Sportchefer från Allsvenskans och Superettans alla 32 medlemsföreningar bjöds in till konferens i Spanien för att diskutera elitfotbollens framtid… Läs mer

IMG_3272 (kopia)

”Target money for the development of clubs and leagues”

Club Managers and Sports Directors from all 32 clubs in Allsvenskan and Superettan were invited to a conference in Spain to… Läs mer

hacken-abrahamsson-norrkoping

Fastställda avsparkstider i omgång 29-30

Den näst sista och sista omgången i Allsvenskan är nu fastställda. Säsongen avslutas med att alla matcher i omgång 30… Läs mer

superettan artikel

Tider spikade för två sista omgångarna

Nu har datum och tider fastställts för de två sista omgångarna i Superettan. Lördagen den 10 november klockan 16 avslutas… Läs mer

Fotboll, Allsvenskan, upptaktsträff 2015

Stefan Lundin slutar sin tjänst på Svensk Elitfotboll

Stefan Lundin slutar sin tjänst som Sportdirektör på Svensk Elitfotboll och lägger efter ett liv i fotbollens tjänst skorna på hyllan… Läs mer

EmmaAsp (kopia)

GIF Sundsvalls supporterförening Patronerna får ny ordförande

Emma Asp blir den tredje ordföranden genom tiderna i GIF Sundsvalls supporterförening Patronerna, och den första kvinnan på posten.  –… Läs mer