Nytt ansikte på SEF-kansliet
Föreningen Svensk Elitfotboll kan presentera ett nytt ansikte på kansliet. Sedan 1 maj arbetar juristen Ambjörn Wahlberg heltid på SEF. Arbetsuppgifterna är skiftande men tonvikten ligger på det juridiska.
Han har själv spelat aktiv fotboll på division 4-nivå. Det vill säga i ”gamla” division 4. Detta i klassiska BK Landora i Landskrona (Sonny Johansson, någon? Kung Sune är fortfarande tränare där!) tills Ambjörn var 26-27 år. Sedan tog studier och jobb överhanden. De ledde till en jur kand.
– Efter examen har jag jobbat i domstol och på advokatbyrå. Sedan har jag specialiserat mig inom arbetsrätt. Jag har arbetat som arbetsrättsjurist mellan 2000 och 2006, säger Ambjörn.
Det som främst fascinerade på det området var den handfasta retoriken.
– Så kan man uttrycka det. Det är, kan man säga, kombinationen av juridik och förhandling. Du har juridiken som bottenplatta för att kunna föra en vettig argumentation. Men själva förhandlingen är den som löser det mesta. Det är trots allt ett fåtal fall som går till domstol. Kombinationen juridik/förhandling är det jag tycker är spännande, betonar han.
Ambjörn har kommit till SEF på lite ovanliga vägar. Han fick, som han uttrycker det, via kontakter nys om att SEF skulle rekrytera en jurist.
– Jag är ju mycket fotbollsintresserad, så jag skickade in en intresseanmälan. På den vägen är det. Vi fann varandra, konstaterar Ambjörn.
Sin roll på SEF föredrar Ambjörn att dela upp i två spår.
– Dels är jag verkställande, eller ansvarig, tjänsteman för elitevenemangsgruppen. Den är ju rätt bred i sin verkan för att utveckla evenemanget som sådant. Där finns arbetsgrupper som har hand om säkerhet, arenautvecklingsfrågor, publikfrågor med mera. Dels ska jag syssla med traditionellt, juridiskt arbete. Förhandla kollektivavtal, vi har ju ett kollektivavtal med spelarfacket. Jag ska väl rent allmänt fungera som en jurist, alltså granska avtal och sådana grejer.
Ambjörn understryker:
– Det handlar om en mix för fotbollens främjande. Där ligger utmaningen.
Michael Ljungberg
|