Spel eller inte – det är domaren som avgör

Att ställa in eller bryta fotbollsmatcher på grund av att planen anses vara för dålig är alltid kontroversiellt. Under pågående säsong har det varit åtskilliga diskussioner i ämnet. Inte minst när Ullevis gräsmatta närmast totalförstördes efter en motorgala. Det spelades ett par matcher innan man hann lägga en ny matta och klagomålen var högljudda.

- Det är domaren och ingen annan som ska ta det slutgiltiga beskedet. Men man ska naturligtvis försöka förankra beslutet så brett som möjligt, säger Martin Ingvarsson, ordförande i Elitdomare­klubben och en av landets mest rutinerade domare.
Ytterst ansvarig för planens beskaffenhet är alltid arenaägaren. Vid ett annat tillfälle i årets allsvenska fick domaren Daniel Stålhammar skjuta upp en match i Halmstad någon timme. Detta för att sopa bort det värsta av regnmassorna som dränkt Örjans vall timmarna före den planerade avsparkstiden.
- Man kan väl generellt säga att gränsen går när det är farligt för spelarna. Så brukar åtminstone jag resonera. Det finns ingen speciell referens att bollen ska kunna studsa på ett visst sätt, säger Martin Ingvarsson.
När det här problemet uppstår är det domaren tillsammans med planägaren som fattar beslutet.
- Delegaten, de assisterande domarna och representanter för de båda lagen är naturligtvis inblandade i diskussionen. Men avgörandet har domaren, säger Martin.
Ett beslut att ställa in en match kan tas i princip flera dagar i förväg. Men det kan också tas ända fram till avspark.
Vid ett tillfälle skulle Martin Ingvarsson döma en match mellan Djurgården och Örebro. Det hade regnat kopiöst och det var ytterst osäkert om den skulle kunna spelas.
Martin:
- Men för att Djurgården tillsammans med polisen skulle kunna hantera situationen tog jag beslutet att stoppa matchen en timme före matchstart. Givetvis sprack det upp och blev fint väder efter det...
Ibland kan det bli så att det ena laget vill spela, men inte det andra.
- Man ska som sagt sträva efter att förankra beslutet hos så många som möjligt. Men i sådana fall måste domaren ta ett beslut helt efter eget huvud. I de fall domaren tvingas bryta matchen före full tid när det ena laget leder är det hans rapport som ligger till grund för högre instansers beslut. Alltså om det ska bli omspel eller någon annan påföljd, säger Martin Ingvarsson.

Michael Ljungberg