Spelprogrammet för Allsvenskan och Superettan 2018

8 DECEMBER, 2017 kl 10:00

Spelprogrammet för Allsvenskan och Superettan 2018

Fotboll, Allsvenskan, Elfsborg - Malmö FF

Spelprogrammet för Allsvenskan och Superettans samtliga omgångar 2018 är klart. Exakta datum och tider offentliggörs efter ett spelordningsmötet den 13-14 december. Båda serierna inleds den 1 april och slutar helgen 10-11 november.

Sommaruppehåll för Allsvenskan är från den 27 maj till 7 juli medan Superettan har uppehåll mellan 1-29 juli.

Allsvenskan: Datum som visas i spelordningen är huvuddatumet för omgången. Flertalet matcher i en omgång kan därför få en annan speldag. Omgång 1-11 fastställs vid spelordningsmöte den 13 december, och offentliggörs under V. 51.

När en match väl fastställts ser du det genom att en avsparkstid tillfogats på Svenska Fotbollförbundets hemsida: svenskfotboll.se/allsvenskan/spelprogram/. Med hänsyn till Europaspelet säsongen 2018 kommer omgångarna 12-19 fastställas i slutet av mars, när semifinalerna i Svenska Cupen har spelats.

Föreningar med VM-spelare kan välja att spela omgång 10 (23-24 maj) på något av reservdatumen den 2-3 eller 16-17 maj. De föreningar som spelar Europaspel ges möjlighet att flytta sin omgång 16 (4-6 augusti), till något av reservdatumen den 2-3 eller 16-17 maj. Om föreningarna önskar spela på reservdatum ska detta fastställas på spelordningsmötet den 13 december.

Superettan: Datum som visas i spelordningen är huvuddatumet för omgången. Flertalet matcher i en omgång kan därför få en annan speldag. Omgångarna 1-16 fastställs vid spelordningsmöte den 14 december, och offentliggörs under V. 51. När en match väl fastställts ser du det genom att en avsparkstid tillfogats på Svenska Fotbollförbundets hemsida: svenskfotboll.se/superettan/spelprogram/.

AS kopia

Allsvenskan 2018:
Omgång 1 – 1 april:
Hammarby IF – IF Sirius
GIF Sundsvall – Örebro SK
IFK Norrköping – IF Brommapojkarna
BK Häcken – Kalmar FF
IF Elfsborg – Malmö FF
AIK – Dalkurd FF
Östersunds FK – Djurgårdens IF
Trelleborgs FF – IFK Göteborg

Omgång 2 – 8 april:
IK Sirius – GIF Sundsvall
IFK Göteborg – Hammarby IF
Malmö FF – AIK
Kalmar FF – IF Elfsborg
Djurgårdens IF – Trelleborgs FF
Örebro SK – IFK Norrköping
IF Brommapojkarna – BK Häcken
Dalkurd FF – Östersunds FK

Omgång 3 – 15 april:
Hammarby IF – IF Brommapojkarna
GIF Sundsvall – Malmö FF
IFK Norrköping – Kalmar FF
BK Häcken -Dalkurd FF
IF Elfsborg – IK Sirius
AIK – Djurgårdens IF
Östersunds FK – IFK Göteborg
Trelleborgs FF – Örebro SK

Omgång 4 – 18 april:
IK Sirius – BK Häcken
Hammarby IF – IFK Norrköping
GIF Sundsvall – Trelleborgs FF
IFK Göteborg – Dalkurd FF
Kalmar FF – Östersunds FF
Djurgårdens IF – Malmö FF
Örebro SK – AIK
IF Brommapojkarna – IF Elfsborg

Omgång 5 – 22 april:
IFK Norrköping – IK Sirius
BK Häcken – Hammarby IF
IF Elfsborg – Djurgårdens IF
Malmö FF – IF Brommapojkarna
AIK – IFK Göteborg
Östersunds FK – Örebro SK
Trelleborgs FF – Kalmar FF
Dalkurd FF – GIF Sundsvall

Omgång 6 – 29 april:
GIF Sundsvall – IF Elfsborg
IFK Norrköping – Trelleborgs FF
IFK Göteborg – BK Häcken
Kalmar FF – Malmö FF
AIK – IK Sirius
Djurgårdens IF – Hammarby IF
Örebro SK – Dalkurd FF
IF Brommapojkarna – Östersunds FK

Omgång 7 – 6 maj:
IK Sirius – Örebro SK
Hammarby IF – GIF Sundsvall
IF Elfsborg – AIK
Malmö FF – IFK Göteborg
Östersunds FK – IFK Norrköping
Trelleborgs FF – BK Häcken
IF Brommapojkarna – Djurgårdens IF
Dalkurd FF – Kalmar FF

Omgång 8 – 13 maj:
GIF Sundsvall – IF Brommapojkarna
BK Häcken – IF Elfsborg
IFK Göteborg – IFK Norrköping
Kalmar FF – IK Sirius
AIK – Östersunds FK
Djurgårdens IF – Dalkurd FF
Örebro SK – Hammarby IF
Trelleborgs FF – Malmö FF

Omgång 9 – 20 maj:
IK Sirius – Trelleborgs FF
Hammarby IF – AIK
GIF Sundsvall – Östersunds FK
IFK Norrköping – Dalkurd FF
IF Elfsborg – IFK Göteborg
Malmö FF – BK Häcken
Djurgårdens IF – Örebro SK
IF Brommapojkarna – Kalmar FF

Omgång 10 – 23 maj:
Hammarby IF – Malmö FF
IFK Norrköping – GIF Sundsvall
BK Häcken – AIK
IFK Göteborg – Djurgårdens IF
Örebro SK – Kalmar FF
Östersunds FK – IK Sirius
Trelleborgs FF – IF Brommapojkarna
Dalkurd FF – IF Elfsborg

Omgång 11 – 27 maj:
IK Sirius – Djurgårdens IF
GIF Sundsvall – IFK Göteborg
IF Elfsborg – Trelleborgs FF
Malmö FF – Dalkurd FF
Kalmar FF – Hammarby IF
AIK – IFK Norrköping
Östersunds FK – BK Häcken
IF Brommapojkarna – Örebro SK

Omgång 12 – 7 juli:
IK Sirius – Malmö FF
Hammarby IF – Östersunds FK
BK Häcken – GIF Sundsvall
IFK Göteborg – Kalmar FF
Djurgårdens IF – IFK Norrköping
Örebro SK – IF Elfsborg
Trelleborgs FF – AIK
Dalkurd – IF Brommapojkarna

Omgång 13 – 15 juli:
GIF Sundsvall – AIK
IFK Norrköping – BK Häcken
IFK Göteborg – Örebro SK
IF Elfsborg – Hammarby IF
Malmö FF – Östersunds FK
Kalmar FF – Djurgårdens IF
IF Brommapojkarna – IK Sirius
Dalkurd FF – Trelleborgs FF

Omgång 14 – 22 juli:
IK Sirius – IFK Göteborg
Hammarby IF – Dalkurd FF
IFK Norrköping – IF Elfsborg
Kalmar FF – GIF Sundsvall
AIK – IF Brommapojkarna
Djurgårdens IF – BK Häcken
Örebro SK – Malmö FF
Östersunds FK – Trelleborgs FF

Omgång 15 – 29 juli:
BK Häcken – Örebro SK
IFK Göteborg – IF Brommapojkarna
Malmö FF – IFK Norrköping
AIK – Kalmar FF
Djurgårdens IF – GIF Sundsvall
Östersunds FK – IF Elfsborg
Trelleborgs FF – Hammarby IF
Dalkurd – IK Sirius

Omgång 16 – 5 augusti:
IK Sirius – AIK
Hammarby IF – Trelleborgs FF
GIF Sundsvall – IFK Norrköping
IF Elfsborg – Östersunds FK
Malmö FF – Djurgårdens IF
Kalmar FF – IFK Göteborg
Örebro SK – BK Häcken
IF Brommapojkarna – Dalkurd FF

Omgång 17 – 12 augusti:
IFK Norrköping – Hammarby IF
BK Häcken – Djurgårdens IF
IFK Göteborg – IK Sirius
AIK – IF Elfsborg
Örebro SK – IF Brommapojkarna
Östersunds FK – Kalmar FF
Trelleborgs FF – GIF Sundsvall
Dalkurd FF – Malmö FF

Omgång 18 – 19 augusti:
IK Sirius – Dalkurd FF
Hammarby IF – Örebro SK
GIF Sundsvall – BK Häcken
IFK Göteborg – Östersunds FK
IF Elfsborg – IFK Norrköping
Malmö FF – Trelleborgs FF
Djurgårdens IF – Kalmar FF
IF Brommapojkarna – AIK

Omgång 19 – 26 augusti:
IFK Norrköping – IFK Göteborg
BK Häcken – IF Brommapojkarna
Malmö FF – IK Sirius
Kalmar FF – Örebro SK
AIK – Trelleborgs FF
Djurgårdens IF – IF Elfsborg
Östersunds FK – GIF Sundsvall
Dalkurd FF – Hammarby IF

Omgång 20 – 2 september:
Hammarby IF – Djurgårdens IF
GIF Sundsvall – IK Sirius
IF Elfsborg – Kalmar FF
AIK – BK Häcken
Örebro SK – Östersunds FK
Trelleborgs FF – IFK Norrköping
IF Brommapojkarna – Malmö FF
Dalkurd FF – IFK Göteborg

Omgång 21 – 15 september:
IK Sirius – Hammarby IF
IFK Norrköping – AIK
BK Häcken – Trelleborgs FF
IFK Göteborg – IF Elfsborg
Kalmar FF – Dalkurd FF
Djurgårdens IF – IF Brommapojkarna
Örebro SK – GIF Sundsvall
Östersunds FK – Malmö FF

Omgång 22 – 23 september:
IK Sirius – Östersunds FK
BK Häcken – IFK Göteborg
IF Elfsborg – Örebro SK
Malmö FF – Kalmar FF
AIK – Hammarby IF
Trelleborgs FF – Djurgårdens IF
IF Brommapojkarna – GIF Sundsvall
Dalkurd FF – IFK Norrköping

Omgång 23 – 26 september:
Hammarby IF – IF Elfsborg
GIF Sundsvall – Djurgårdens IF
IFK Norrköping – Malmö FF
IFK Göteborg – AIK
Kalmar FF – BK Häcken
Örebro SK – IK Sirius
Östersunds FK – IF Brommapojkarna
Trelleborgs FF – Dalkurd FF

Omgång 24 – 30 september:
IK Sirius – IFK Norrköping
Hammarby IF – IFK Göteborg
IF Elfsborg – BK Häcken
Malmö FF – GIF Sundsvall
Kalmar FF – IF Brommapojkarna
Djurgårdens IF – Östersunds FK
Örebro SK – Trelleborgs FF
Dalkur FF – AIK

Omgång 25 – 7 oktober:
IK Sirius – IF Elfsborg
GIF Sundsvall – Kalmar FF
IFK Norrköping – Djurgårdens IF
BK Häcken – Malmö FF
IFK Göteborg – Trelleborgs FF
AIK – Örebro SK
Östersunds FK – Dalkurd FF
IF Brommapojkarna – Hammarby IF

Omgång 26 – 21 oktober:
BK Häcken – Östersunds FK
IF Elfsborg – GIF Sundsvall
Malmö FF – Hammarby IF
Kalmar FF – IFK Norrköping
Djurgårdens IF – AIK
Trelleborgs FF – IK Sirius
IF Brommapojkarna – IFK Göteborg
Dalkurd FF – Örebro SK

Omgång 27 – 28 oktober:
IK Sirius – IF Brommapojkarna
Hammarby IF – Kalmar FF
IFK Norrköping – Östersunds FK
IFK Göteborg – GIF Sundsvall
AIK – Malmö FF
Örebro SK – Djurgårdens IF
Trelleborgs FF – IF Elfsborg
Dalkurd FF – BK Häcken

Omgång 28 – 31 oktober:
GIF Sundsvall – Hammarby IF
BK Häcken – IK Sirius
IF Elfsborg – Dalkurd FF
Malmö FF – Örebro SK
Kalmar FF – Trelleborgs FF
Djurgårdens IF – IFK Göteborg
Östersunds FK – AIK
IF Brommapojkarna – IFK Norrköping

Omgång 29 – 4 november:
IK Sirius – Kalmar FF
Hammarby IF – BK Häcken
IFK Norrköping – Örebro SK
IFK Göteborg – Malmö FF
IF Elfsborg – IF Brommapojkarna
AIK – GIF Sundsvall
Trelleborgs FF – Östersunds FK
Dalkurd FF – Djurgårdens IF

Omgång 30 – 11 november:
GIF Sundsvall – Dalkurd FF
BK Häcken – IFK Norrköping
Malmö FF – IF Elfsborg
Kalmar FF – AIK
Djurgårdens IF – IK Sirius
Örebro SK – IFK Göteborg
Östersunds FK – Hammarby IF
IF Brommapojkarna – Trelleborgs FF

SE kopia

Superettan 2018:
Omgång 1 – 1 april:
Östers IF – Degerfors IF
Varbergs BoIS – Örgryte IS
GAIS – Jönköpings Södra IF
Gefle IF – IFK Värnamo
IK Frej Täby – Norrby IF
Halmstads BK – Helsingborgs IF
AFC Eskilstuna – IK Brage
Landskrona BoIS – Falkenbergs FF

Omgång 2  8 april:
Jönköpings Södra IF – Landskrona BoIS
Norrby IF – Varbergs BoIS
IFK Värnamo – GAIS
Degerfors IF – Halmstad
Örgryte IS – IK Frej Täby
Helsingborg – Östers IF
Falkenbergs FF – AFC Eskilstuna
IK Brage – Gefle IF

Omgång 3 – 15 april:
Östers IF – IK Brage
Varbergs BoIS – Jönköpings Södra IF
GAIS – Falkenbergs FF
Gefle IF – Degerfors IF
IK Frej Täby – Helsingborgs IF
Halmstads BK – Norrby IF
AFC Eskilstuna – IFK Värnamo
Landskrona BoIS – Örgryte IS

Omgång 4 – 22 april:
Jönköpings Södra IF – Östers IF
Norrby IF – Gefle IF
IFK Värnamo – Varbergs BoIS
Degerfors IF – Landskrona BoIS
Örgryte IS – Halmstads BK
Helsingborgs IF – AFC Eskilstuna
Falkenbergs FF – IK Frej Täby
IK Brage – GAIS

Omgång 5 – 29 april:
Norrby IF – Jönköpings Södra IF
Östers IF – Örgryte IS
GAIS – Gefle IF
IK Frej Täby – Varbergs BoIS
Halmstads BK – Falkenbergs FF
AFC Eskilstuna – Degerfors IF
IK Brage – Helsingborgs IF
Landskrona BoIS – IFK Värnamo

Omgång 6 – 6 maj:
Jönköpings Södra IF – IK Brage
Varbergs BoIS – Landskrona BoIS
IFK Värnamo – Norrby IF
Degerfors IF – Örgryte IS
Helsingborgs IF – GAIS
Gefle IF – Halmstads BK
Falkenbergs FF – Östers IF
IK Frej Täby – AFC Eskilstuna

Omgång 7 – 13 maj:
Jönköpings Södra IF – IK Frej Täby
Norrby IF – Degerfors IF
Östers IF – IFK Värnamo
Örgryte IS – Gefle IF
Halmstads BK – GAIS
AFC Eskilstuna – Varbergs BoIS
IK Brage – Falkenbergs FF
Landskrona BoIS – Helsingborgs IF

Omgång 8 – 20 maj:
Varbergs BoIS – Östers IF
IFK Värnamo – Halmstads BK
Degerfors IF – IK Brage
GAIS – AFC Eskilstuna
Helsingborgs IF – Örgryte IS
Gefle IF – Jönköpings Södra IF
Falkenbergs FF – Norrby IF
IK Frej Täby – Landskrona BoIS

Omgång 9 – 23 maj:
Jönköpings Södra IF – Degerfors IF
Norrby IF – Helsingborgs IF
Östers IF – GAIS
Örgryte IS – IFK Värnamo
Falkenbergs FF – Varbergs BoIS
IK Frej Täby – IK Brage
AFC Eskilstuna – Gefle IF
Landskrona BoIS – Halmstads BK

Omgång 10 – 27 maj:
Varbergs BoIS – Degerfors IF
IFK Värnamo – Falkenbergs FF
GAIS – IK Frej Täby
Helsingborgs IF – Jönköpings Södra IF
Gefle IF – Landskrona BoIS
Halmstads BK – Östers IF
AFC Eskilstuna – Norrby IF
IK Brage – Örgryte IS

Omgång 11 – 3 juni:
Jönköpings Södra IF – AFC Eskilstuna
Norrby IF – IK Brage
Varbergs BoIS – Halmstads BK
Degerfors IF – IFK Värnamo
Örgryte IS – Falkenbergs FF
Gefle IF -Helsingborgs IF
IK Frej Täby – Östers IF
Landskrona BoIS – GAIS

Omgång 12 – 10 juni:
Östers IF – Norrby IF
IFK Värnamo – Jönköpings Södra IF
GAIS – Örgryte IS
Helsingborgs IF – Degerfors IF
Falkenbergs FF – Gefle IF
Halmstads BK – IK Frej Täby
AFC Eskilstuna – Landskrona BoIS
IK Brage – Varbergs BoIS

Omgång 13 – 17 juni:
Jönköpings Södra IF – Falkenbergs FF
Varbergs BoIS – Helsingborgs IF
IFK Värnamo – IK Frej Täby
GAIS – Degerfors IF
Örgryte IS – Norrby IF
Gefle IF – Östers IF
Halmstads BK – AFC Eskilstuna
Landskrona BoIS – IK Brage

Omgång 14 – 24 juni:
Norrby IF – Landskrona BoIS
Östers IF – AFC Eskilstuna
Varbergs BoIS – GAIS
Degerfors – Falkenbergs FF
Örgryte IS – Jönköpings Södra IF
Helsingborgs IF – IFK Värnamo
IK Frej Täby – Gefle IF
IK Brage – Halmstads BK

Omgång 15 – 1 juli:
Jönköpings Södra IF – Halmstads BK
IFK Värnamo – IK Brage
Degerfors IF – IK Frej Täby
GAIS – Norrby IF
Gefle IF – Varbergs BoIS
Falkenbergs FF – Helsingborgs IF
AFC Eskilstuna – Örgryte IS
Landskrona BoIS – Östers IF

Omgång 16 – 29 juli:
Jönköpings Södra IF – Helsingborgs IF
Norrby IF – Östers IF
Varbergs BoIS – Falkenbergs FF
Örgryte IS – AFC Eskilstuna
IK Frej Täby – GAIS
Halmstads BK – Degerfors IF
IK Brage – IFK Värnamo
Landskrona BoIS – Gefle IF

Omgång 17 – 5 augusti:
Östers IF – Varbergs BoIS
IFK Värnamo – Landskrona BoIS
Degerfors IF – Jönköpings Södra IF
GAIS – IK Brage
Helsingborgs IF – Norrby IF
Gefle IF – IK Frej Täby
Falkenbergs FF – Örgryte IS
AFC Eskilstuna – Halmstads BK

Omgång 18 – 12 augusti:
Jönköpings Södra IF  – IFK Värnamo
Norrby IF – GAIS
Varbergs BoIS – AFC Eskilstuna
Örgryte IS – Helsingborgs IF
IK Frej Täby – Falkenbergs FF
Halmstads BK – Gefle IF
IK Brage – Östers IF
Landskrona BoIS – Degerfors IF

Omgång 19 – 19 augusti:
Östers IF – IK Frej Täby
IFK Värnamo – Örgryte IS
Degerfors IF – Norrby IF
GAIS – Varbergs BoIS
Helsingborgs IF – Landskrona BoIS
Gefle – IK Brage
Falkenbergs FF – Halmstads BK
AFC Eskilstuna – Jönköpings Södra IF

Omgång 20 – 26 augusti:
Jönköpings Södra IF  – Varbergs BoIS
Norrby IF – AFC Eskilstuna
IFK Värnamo – Östers IF
Örgryte IS -GAIS
Helsingborgs IF – Gefle IF
Falkenbergs FF – Degerfors IF
IK Frej Täby – Halmstads BK
IK Brage – Landskrona BoIS

Omgång 21 – 2 september:
Östers IF – Falkenbergs FF
Varbergs BoIS – IFK Värnamo
Degerfors IF – Helsingborgs IF
Gefle IF – Örgryte IS
Halmstads BK – Jönköpings Södra IF
AFC Eskilstuna – GAIS
IK Brage – IK Frej Täby
Landskrona BoIS – Norrby IF

Omgång 22 – 9 september:
Jönköpings Södra IF – Gefle IF
Norrby IF – IK Frej Täby
Degerfors IF – AFC Eskilstuna
GAIS – IFK Värnamo
Örgryte IS – Östers IF
Helsingborgs IF – IK Brage
Falkenbergs FF – Landskrona BoIS
Halmstads BK – Varbergs BoIS

Omgång 23 – 16 september:
Östers IF – Jönköpings Södra IF
IFK Värnamo – Degerfors IF
GAIS – Halmstads BK
Gefle IF – Falkenbergs FF
IK Frej Täby – Örgryte IS
AFC Eskilstuna – Helsingborgs IF
IK Brage – Norrby IF
Landskrona BoIS – Varbergs BoIS

Omgång 24 – 23 september:
Norrby – IFK Värnamo
Varbergs BoIS – Gefle IF
Degerfors IF – GAIS
Örgryte IS – IK Brage
Helsingborgs IF – IK Frej Täby
Falkenbergs FF – Jönköpings Södra IF
Halmstads BK – Landskrona BoIS
AFC Eskilstuna – Östers IF

Omgång 25 – 30 september:
Jönköpings Södra IF – Örgryte IS
Norrby IF – Halmstads BK
Östers IF – Gefle IF
IFK Värnamo – AFC Eskilstuna
Degerfors IF – Varbergs BoIS
GAIS – Helsingborgs IF
Falkenbergs FF – IK Brage
Landskrona BoIS – IK Frej Täby

Omgång 26 – 7 oktober:
Östers IF – Landskrona BoIS
Varbergs BoIS – Norrby IF
Örgryte IS – Degerfors IF
Helsingborgs IF – Falkenbergs FF
Gefle IF – GAIS
IK Frej Täby – Jönköpings Södra IF
Halmstads BK – IFK Värnamo
IK Brage – AFC Eskilstuna

Omgång 27 – 21 oktober:
Norrby IF – Örgryte IS
Varbergs BoIS – IK Frej Täby
IFK Värnamo – Gefle IF
Degerfors IF – Östers IF
GAIS – Landskrona BoIS
Helsingborgs IF – Halmstads BK
AFC Eskilstuna – Falkenbergs FF
IK Brage – Jönköpings Södra IF

Omgång 28 – 28 oktober:
Jönköpings Södra IF – GAIS
Östers IF – Helsingborgs IF
Örgryte IS – Varbergs BoIS
Gefle IF – Norrby IF
Falkenbergs FF – IFK Värnamo
IK Frej Täby – Degerfors IF
Halmstads BK – IK Brage
Landskrona BoIS – AFC Eskilstuna

Omgång 29 – 4 november:
Norrby IF – Falkenbergs FF
Varbergs BoIS – IK Brage
IFK Värnamo – Helsingborgs IF
Degerfors IF – Gefle IF
GAIS – Östers IF
Halmstads BK – Örgryte IS
AFC Eskilstuna – IK Frej Täby
Landskrona BoIS – Jönköpings Södra IF

Omgång 30 – 10 november:
Jönköpings Södra IF – Norrby IF
Östers IF – Halmstads BK
Örgryte IS – Landskrona BoIS
Helsingborgs IF – Varbergs BoIS
Gefle IF – AFC Eskilstuna
Falkenbergs FF – GAIS
IK Frej Täby – IFK Värnamo
IK Brage – Degerfors IF

Fler nyheter

Fotboll, Allsvenskan, Malmö FF - Häcken

Allsvenskan på export utomlands

Brittiska Eleven Sports berättar i ett pressmeddelande att de köpt de tv-rättigheter till Allsvenskan. Det gör att tittare i UK… Läs mer

Anders Wikström informerade vid hela fem tillfällen under SEF Trophy om riskerna och farorna med matchfixning

Utbildning i farorna med matchfixning i samband med SEF Trophy

Svensk Elitfotbolls och Svenska Spels resurs mot matchfixning, Anders Wikström, fanns för andra året i rad på plats i Göteborg… Läs mer

IMG_9563-633x475

Dags för SEF:s egna turneringar i samband med Gothia Cup

I veckan spelas Gothia Cup i Göteborg. Världens största turnering för ungdomar. Svensk Elitfotboll medverkar som delarrangör i två turneringar… Läs mer

VM är över och Andreas Granqvist och Sebastian Larsson vänder nu hem för spel i Helsingborg i Superettan respektive AIK i Allsvenskan. Foto: Bildbyrån

Tack Sverige och välkomna hem till Allsvenskan och Superettan

Sveriges resa tog stopp i kvartsfinalen i VM i Ryssland. England blev för svåra och besegrade svenskarna med 2-0. Svensk… Läs mer

svenska-cupen-pokal

Lottat i Svenska Cupens andra omgång

Svenska Fotbollförbundet har lottat den andra omgången av Svenska Cupen – den sista kvalrundan innan gruppspelet sätter igång i inledningen… Läs mer

IMG_2319

VM i fokus på akademichefskonferensen

Den svenska prestationen i VM i Ryssland var en av samtalsämnena på den årliga akademichefskonferensen i Halmstad. De allra flesta i… Läs mer

IMG_2319

World Cup talk during youth development meeting

The Swedish performance in the FIFA World Cup in Russia was one of the topics at the annual Youth development Conference… Läs mer

Jan Wifstrand (moderator), Niclas Carlnén (VD Malmö FF), Katrin Stjernfeldt Jammeh (kommunstyrelseordförande i Malmö stad), Peter Mattsson (elitidrottschef Riksidrottsförbundet) och Carolina Ericson (VD TicTac Interactive). FOTO: Malmö FF

Viktiga fotbollsrelaterade frågor på agendan i Almedalen

Fotbollen finns på plats även under årets Almedalsvecka i Visby. Malmö FF arrangerade ett seminarium om samhällsansvar och Svenska Spel… Läs mer

Futsal, SM-final, Örebro - Uddevalla

IFK Uddevallas motstånd i futsalens Champions League är klart

De regerande svenska mästarna i futsalligan IFK Uddevalla inleder Champions Leaguekvalet på hemmaplan i september. För motståndet står Vaengir Jupiters från… Läs mer

FOTO: Bildbyrån

Matchflyttar i Allsvenskan på grund av VM-framgången

Sveriges avancemang till kvartsfinal i VM innebär att lördagens fyra allsvenska matcher får ändrade avsparkstider. Sveriges glädjande seger mot Schweiz… Läs mer

Bild från ett informationstillfälle hos Brommapojkarna vid ett tidigare tillfälle

Ny utbildning i farorna med matchfixning till ungdomar testas i sommar

Riksidrottsförbundet (RF) är i full färd med att ta fram en ny utbildning i farorna med matchfixning, riktad speciellt till… Läs mer

Fotboll, Allsvenskan, AIK - Norrköping

Förändringar i oddsen inför den allsvenska omstarten

Allsvenskan startar om med den uppskjutna matchen från premiäromgången mellan IK Sirius och GIF Sundsvall. I helgen följer de andra… Läs mer

Fotboll, Allsvenskan, Brommapojkarna - Örebro

BP presenterar jämställdhetsrapport

Brommapojkarna presenterar den första av två rapporter som en del av ett intensifierat arbete för att bli en mer jämställd förening…. Läs mer

Dersim Sylwan, General Manager Sverige för Kindred Group, Mats Enquist, Generalsekreterare Svensk Elitfotboll och Henrik Tjärnström, VD Kindred Group

Unibet blir ny huvudsponsor till elitfotbollen

Svensk Elitfotboll skriver avtal med Kindred Group om att via varumärket Unibet bli huvudsponsor till Allsvenskan och Superettan. Avtalet avser… Läs mer

Dersim Sylwan, General Manager Sverige för Kindred Group, Mats Enquist, Generalsekreterare Svensk Elitfotboll och Henrik Tjärnström, VD Kindred Group

Unibet new main sponsor of Allsvenskan and Superettan from 2020

Swedish Elite Football signs an agreement with Kindred Group to via the Unibet brand become the main sponsor of Allsvenskan… Läs mer

Fotboll, Allsvenskan, GIF Sundsvall - Östersund

Ersättning till svenska klubbar för VM-spelare

Svenska klubbar får ersättning för spelare som deltar i VM-slutspelet i Ryssland. Det rör sig om upp mot dryga 70 000… Läs mer

Jimmy Durmaz och landslagstruppen i samband med träningen dagen efter Sverige - Tyskland.
© Bildbyrån

Elitfotbollen sluter upp bakom Durmaz och landslaget

Svenska landslagets Jimmy Durmaz utsattes för en stor del rasistiska påhopp och hot i sociala medier efter Sveriges förlust mot… Läs mer

matchfixing_gothia-633x358

Ungdomsspelare informeras om riskerna med matchfixning

Samtliga deltagande spelare från de 38 medverkande klubbarna i sommarens SEF Trophy kommer att utbildas och informeras i riskerna med… Läs mer

matchfixing_gothia-633x358

Anti match fixing for Swedish youth players

All players from the 38 participating clubs in this summer’s SEF Trophy will be educated and informed about the risks… Läs mer

malmo-rieks-2

Sommarens Europakval är lottat

De två första omgångarna av sommarens kval till Champions League och Europa League är lottat. Regerande svenska mästarna Malmö FF… Läs mer