Allsvenskan and Superettan 2018 match calendar

8 DECEMBER, 2017 kl 09:59

Allsvenskan and Superettan 2018 match calendar

Fotboll, Allsvenskan, Elfsborg - Malmö FF

The match calendar for the 2018 season of Allsvenskan and Superettan is here. All dates given is the date of the first match in the round. The exact dates and times will be announced after a game meeting on December 13th. Both series start on April 1 and end the weekend 10-11 November.

Allsvenskan will make a break for the World Cup in Russia between May 27th to July 7 and Superettan will have a break between July 1-29.

At first only games in match day 1-11 will be announced with a date and time. Match day 12-30 will be announced during the spring of 2018 when the Swedish Cup has reached the semi finals.

Because of players representing their country in the World Cup in Russia and because of the teams qualifying for the Champions League and the Europa League some matches could be moved to another date.

AS kopia

Allsvenskan 2018:
MD 1 – April 1:
Hammarby IF – IF Sirius
GIF Sundsvall – Örebro SK
IFK Norrköping – IF Brommapojkarna
BK Häcken – Kalmar FF
IF Elfsborg – Malmö FF
AIK – Dalkurd FF
Östersunds FK – Djurgårdens IF
Trelleborgs FF – IFK Göteborg

MD 2 – April 8:
IK Sirius – GIF Sundsvall
IFK Göteborg – Hammarby IF
Malmö FF – AIK
Kalmar FF – IF Elfsborg
Djurgårdens IF – Trelleborgs FF
Örebro SK – IFK Norrköping
IF Brommapojkarna – BK Häcken
Dalkurd FF – Östersunds FK

MD 3 – April 15:
Hammarby IF – IF Brommapojkarna
GIF Sundsvall – Malmö FF
IFK Norrköping – Kalmar FF
BK Häcken -Dalkurd FF
IF Elfsborg – IK Sirius
AIK – Djurgårdens IF
Östersunds FK – IFK Göteborg
Trelleborgs FF – Örebro SK

MD 4 – April 18:
IK Sirius – BK Häcken
Hammarby IF – IFK Norrköping
GIF Sundsvall – Trelleborgs FF
IFK Göteborg – Dalkurd FF
Kalmar FF – Östersunds FF
Djurgårdens IF – Malmö FF
Örebro SK – AIK
IF Brommapojkarna – IF Elfsborg

MD 5 – April 22:
IFK Norrköping – IK Sirius
BK Häcken – Hammarby IF
IF Elfsborg – Djurgårdens IF
Malmö FF – IF Brommapojkarna
AIK – IFK Göteborg
Östersunds FK – Örebro SK
Trelleborgs FF – Kalmar FF
Dalkurd FF – GIF Sundsvall

MD 6 – April 29:
GIF Sundsvall – IF Elfsborg
IFK Norrköping – Trelleborgs FF
IFK Göteborg – BK Häcken
Kalmar FF – Malmö FF
AIK – IK Sirius
Djurgårdens IF – Hammarby IF
Örebro SK – Dalkurd FF
IF Brommapojkarna – Östersunds FK

MD 7 – May 6:
IK Sirius – Örebro SK
Hammarby IF – GIF Sundsvall
IF Elfsborg – AIK
Malmö FF – IFK Göteborg
Östersunds FK – IFK Norrköping
Trelleborgs FF – BK Häcken
IF Brommapojkarna – Djurgårdens IF
Dalkurd FF – Kalmar FF

MD 8 – May 13:
GIF Sundsvall – IF Brommapojkarna
BK Häcken – IF Elfsborg
IFK Göteborg – IFK Norrköping
Kalmar FF – IK Sirius
AIK – Östersunds FK
Djurgårdens IF – Dalkurd FF
Örebro SK – Hammarby IF
Trelleborgs FF – Malmö FF

MD 9 – May 20:
IK Sirius – Trelleborgs FF
Hammarby IF – AIK
GIF Sundsvall – Östersunds FK
IFK Norrköping – Dalkurd FF
IF Elfsborg – IFK Göteborg
Malmö FF – BK Häcken
Djurgårdens IF – Örebro SK
IF Brommapojkarna – Kalmar FF

MD 10 – May 23:
Hammarby IF – Malmö FF
IFK Norrköping – GIF Sundsvall
BK Häcken – AIK
IFK Göteborg – Djurgårdens IF
Örebro SK – Kalmar FF
Östersunds FK – IK Sirius
Trelleborgs FF – IF Brommapojkarna
Dalkurd FF – IF Elfsborg

MD 11 – May 27:
IK Sirius – Djurgårdens IF
GIF Sundsvall – IFK Göteborg
IF Elfsborg – Trelleborgs FF
Malmö FF – Dalkurd FF
Kalmar FF – Hammarby IF
AIK – IFK Norrköping
Östersunds FK – BK Häcken
IF Brommapojkarna – Örebro SK

MD 12 – July 7:
IK Sirius – Malmö FF
Hammarby IF – Östersunds FK
BK Häcken – GIF Sundsvall
IFK Göteborg – Kalmar FF
Djurgårdens IF – IFK Norrköping
Örebro SK – IF Elfsborg
Trelleborgs FF – AIK
Dalkurd – IF Brommapojkarna

MD 13 – July 15:
GIF Sundsvall – AIK
IFK Norrköping – BK Häcken
IFK Göteborg – Örebro SK
IF Elfsborg – Hammarby IF
Malmö FF – Östersunds FK
Kalmar FF – Djurgårdens IF
IF Brommapojkarna – IK Sirius
Dalkurd FF – Trelleborgs FF

MD 14 – July 22:
IK Sirius – IFK Göteborg
Hammarby IF – Dalkurd FF
IFK Norrköping – IF Elfsborg
Kalmar FF – GIF Sundsvall
AIK – IF Brommapojkarna
Djurgårdens IF – BK Häcken
Örebro SK – Malmö FF
Östersunds FK – Trelleborgs FF

MD 15 – July 29:
BK Häcken – Örebro SK
IFK Göteborg – IF Brommapojkarna
Malmö FF – IFK Norrköping
AIK – Kalmar FF
Djurgårdens IF – GIF Sundsvall
Östersunds FK – IF Elfsborg
Trelleborgs FF – Hammarby IF
Dalkurd – IK Sirius

MD 16 – August 5:
IK Sirius – AIK
Hammarby IF – Trelleborgs FF
GIF Sundsvall – IFK Norrköping
IF Elfsborg – Östersunds FK
Malmö FF – Djurgårdens IF
Kalmar FF – IFK Göteborg
Örebro SK – BK Häcken
IF Brommapojkarna – Dalkurd FF

MD 17 – August 12:
IFK Norrköping – Hammarby IF
BK Häcken – Djurgårdens IF
IFK Göteborg – IK Sirius
AIK – IF Elfsborg
Örebro SK – IF Brommapojkarna
Östersunds FK – Kalmar FF
Trelleborgs FF – GIF Sundsvall
Dalkurd FF – Malmö FF

MD 18 – August 19:
IK Sirius – Dalkurd FF
Hammarby IF – Örebro SK
GIF Sundsvall – BK Häcken
IFK Göteborg – Östersunds FK
IF Elfsborg – IFK Norrköping
Malmö FF – Trelleborgs FF
Djurgårdens IF – Kalmar FF
IF Brommapojkarna – AIK

MD 19 – August 26:
IFK Norrköping – IFK Göteborg
BK Häcken – IF Brommapojkarna
Malmö FF – IK Sirius
Kalmar FF – Örebro SK
AIK – Trelleborgs FF
Djurgårdens IF – IF Elfsborg
Östersunds FK – GIF Sundsvall
Dalkurd FF – Hammarby IF

MD 20 – September 2:
Hammarby IF – Djurgårdens IF
GIF Sundsvall – IK Sirius
IF Elfsborg – Kalmar FF
AIK – BK Häcken
Örebro SK – Östersunds FK
Trelleborgs FF – IFK Norrköping
IF Brommapojkarna – Malmö FF
Dalkurd FF – IFK Göteborg

MD 21 – September 15:
IK Sirius – Hammarby IF
IFK Norrköping – AIK
BK Häcken – Trelleborgs FF
IFK Göteborg – IF Elfsborg
Kalmar FF – Dalkurd FF
Djurgårdens IF – IF Brommapojkarna
Örebro SK – GIF Sundsvall
Östersunds FK – Malmö FF

MD 22 – September 23:
IK Sirius – Östersunds FK
BK Häcken – IFK Göteborg
IF Elfsborg – Örebro SK
Malmö FF – Kalmar FF
AIK – Hammarby IF
Trelleborgs FF – Djurgårdens IF
IF Brommapojkarna – GIF Sundsvall
Dalkurd FF – IFK Norrköping

MD 23 – September 26:
Hammarby IF – IF Elfsborg
GIF Sundsvall – Djurgårdens IF
IFK Norrköping – Malmö FF
IFK Göteborg – AIK
Kalmar FF – BK Häcken
Örebro SK – IK Sirius
Östersunds FK – IF Brommapojkarna
Trelleborgs FF – Dalkurd FF

MD 24 – September 30:
IK Sirius – IFK Norrköping
Hammarby IF – IFK Göteborg
IF Elfsborg – BK Häcken
Malmö FF – GIF Sundsvall
Kalmar FF – IF Brommapojkarna
Djurgårdens IF – Östersunds FK
Örebro SK – Trelleborgs FF
Dalkur FF – AIK

MD 25 – October 7:
IK Sirius – IF Elfsborg
GIF Sundsvall – Kalmar FF
IFK Norrköping – Djurgårdens IF
BK Häcken – Malmö FF
IFK Göteborg – Trelleborgs FF
AIK – Örebro SK
Östersunds FK – Dalkurd FF
IF Brommapojkarna – Hammarby IF

MD 26 – October 21:
BK Häcken – Östersunds FK
IF Elfsborg – GIF Sundsvall
Malmö FF – Hammarby IF
Kalmar FF – IFK Norrköping
Djurgårdens IF – AIK
Trelleborgs FF – IK Sirius
IF Brommapojkarna – IFK Göteborg
Dalkurd FF – Örebro SK

MD 27 – October 28:
IK Sirius – IF Brommapojkarna
Hammarby IF – Kalmar FF
IFK Norrköping – Östersunds FK
IFK Göteborg – GIF Sundsvall
AIK – Malmö FF
Örebro SK – Djurgårdens IF
Trelleborgs FF – IF Elfsborg
Dalkurd FF – BK Häcken

MD 28 – October 31:
GIF Sundsvall – Hammarby IF
BK Häcken – IK Sirius
IF Elfsborg – Dalkurd FF
Malmö FF – Örebro SK
Kalmar FF – Trelleborgs FF
Djurgårdens IF – IFK Göteborg
Östersunds FK – AIK
IF Brommapojkarna – IFK Norrköping

MD 29 – November 4:
IK Sirius – Kalmar FF
Hammarby IF – BK Häcken
IFK Norrköping – Örebro SK
IFK Göteborg – Malmö FF
IF Elfsborg – IF Brommapojkarna
AIK – GIF Sundsvall
Trelleborgs FF – Östersunds FK
Dalkurd FF – Djurgårdens IF

MD 30 – November 11:
GIF Sundsvall – Dalkurd FF
BK Häcken – IFK Norrköping
Malmö FF – IF Elfsborg
Kalmar FF – AIK
Djurgårdens IF – IK Sirius
Örebro SK – IFK Göteborg
Östersunds FK – Hammarby IF
IF Brommapojkarna – Trelleborgs FF

SE kopia

Superettan 2018:
MD 1 – April 1:
Östers IF – Degerfors IF
Varbergs BoIS – Örgryte IS
GAIS – Jönköpings Södra IF
Gefle IF – IFK Värnamo
IK Frej Täby – Norrby IF
Halmstads BK – Helsingborgs IF
AFC Eskilstuna – IK Brage
Landskrona BoIS – Falkenbergs FF

MD 2 – April 8:
Jönköpings Södra IF – Landskrona BoIS
Norrby IF – Varbergs BoIS
IFK Värnamo – GAIS
Degerfors IF – Halmstad
Örgryte IS – IK Frej Täby
Helsingborg – Östers IF
Falkenbergs FF – AFC Eskilstuna
IK Brage – Gefle IF

MD 3 – April 15:
Östers IF – IK Brage
Varbergs BoIS – Jönköpings Södra IF
GAIS – Falkenbergs FF
Gefle IF – Degerfors IF
IK Frej Täby – Helsingborgs IF
Halmstads BK – Norrby IF
AFC Eskilstuna – IFK Värnamo
Landskrona BoIS – Örgryte IS

MD 4 – April 22:
Jönköpings Södra IF – Östers IF
Norrby IF – Gefle IF
IFK Värnamo – Varbergs BoIS
Degerfors IF – Landskrona BoIS
Örgryte IS – Halmstads BK
Helsingborgs IF – AFC Eskilstuna
Falkenbergs FF – IK Frej Täby
IK Brage – GAIS

MD 5 – April 29:
Norrby IF – Jönköpings Södra IF
Östers IF – Örgryte IS
GAIS – Gefle IF
IK Frej Täby – Varbergs BoIS
Halmstads BK – Falkenbergs FF
AFC Eskilstuna – Degerfors IF
IK Brage – Helsingborgs IF
Landskrona BoIS – IFK Värnamo

MD 6 – May 6:
Jönköpings Södra IF – IK Brage
Varbergs BoIS – Landskrona BoIS
IFK Värnamo – Norrby IF
Degerfors IF – Örgryte IS
Helsingborgs IF – GAIS
Gefle IF – Halmstads BK
Falkenbergs FF – Östers IF
IK Frej Täby – AFC Eskilstuna

MD 7 – May 13:
Jönköpings Södra IF – IK Frej Täby
Norrby IF – Degerfors IF
Östers IF – IFK Värnamo
Örgryte IS – Gefle IF
Halmstads BK – GAIS
AFC Eskilstuna – Varbergs BoIS
IK Brage – Falkenbergs FF
Landskrona BoIS – Helsingborgs IF

MD 8 – May 20:
Varbergs BoIS – Östers IF
IFK Värnamo – Halmstads BK
Degerfors IF – IK Brage
GAIS – AFC Eskilstuna
Helsingborgs IF – Örgryte IS
Gefle IF – Jönköpings Södra IF
Falkenbergs FF – Norrby IF
IK Frej Täby – Landskrona BoIS

MD 9 – May 23:
Jönköpings Södra IF – Degerfors IF
Norrby IF – Helsingborgs IF
Östers IF – GAIS
Örgryte IS – IFK Värnamo
Falkenbergs FF – Varbergs BoIS
IK Frej Täby – IK Brage
AFC Eskilstuna – Gefle IF
Landskrona BoIS – Halmstads BK

MD 10 – May 27:
Varbergs BoIS – Degerfors IF
IFK Värnamo – Falkenbergs FF
GAIS – IK Frej Täby
Helsingborgs IF – Jönköpings Södra IF
Gefle IF – Landskrona BoIS
Halmstads BK – Östers IF
AFC Eskilstuna – Norrby IF
IK Brage – Örgryte IS

MD 11 – June 3:
Jönköpings Södra IF – AFC Eskilstuna
Norrby IF – IK Brage
Varbergs BoIS – Halmstads BK
Degerfors IF – IFK Värnamo
Örgryte IS – Falkenbergs FF
Gefle IF -Helsingborgs IF
IK Frej Täby – Östers IF
Landskrona BoIS – GAIS

MD 12 – June 10:
Östers IF – Norrby IF
IFK Värnamo – Jönköpings Södra IF
GAIS – Örgryte IS
Helsingborgs IF – Degerfors IF
Falkenbergs FF – Gefle IF
Halmstads BK – IK Frej Täby
AFC Eskilstuna – Landskrona BoIS
IK Brage – Varbergs BoIS

MD 13 – June 17:
Jönköpings Södra IF – Falkenbergs FF
Varbergs BoIS – Helsingborgs IF
IFK Värnamo – IK Frej Täby
GAIS – Degerfors IF
Örgryte IS – Norrby IF
Gefle IF – Östers IF
Halmstads BK – AFC Eskilstuna
Landskrona BoIS – IK Brage

MD 14 – June 24:
Norrby IF – Landskrona BoIS
Östers IF – AFC Eskilstuna
Varbergs BoIS – GAIS
Degerfors – Falkenbergs FF
Örgryte IS – Jönköpings Södra IF
Helsingborgs IF – IFK Värnamo
IK Frej Täby – Gefle IF
IK Brage – Halmstads BK

MD 15 – July 1:
Jönköpings Södra IF – Halmstads BK
IFK Värnamo – IK Brage
Degerfors IF – IK Frej Täby
GAIS – Norrby IF
Gefle IF – Varbergs BoIS
Falkenbergs FF – Helsingborgs IF
AFC Eskilstuna – Örgryte IS
Landskrona BoIS – Östers IF

MD 16 – July 29:
Jönköpings Södra IF – Helsingborgs IF
Norrby IF – Östers IF
Varbergs BoIS – Falkenbergs FF
Örgryte IS – AFC Eskilstuna
IK Frej Täby – GAIS
Halmstads BK – Degerfors IF
IK Brage – IFK Värnamo
Landskrona BoIS – Gefle IF

MD 17 – August 5:
Östers IF – Varbergs BoIS
IFK Värnamo – Landskrona BoIS
Degerfors IF – Jönköpings Södra IF
GAIS – IK Brage
Helsingborgs IF – Norrby IF
Gefle IF – IK Frej Täby
Falkenbergs FF – Örgryte IS
AFC Eskilstuna – Halmstads BK

MD 18 – August 12:
Jönköpings Södra IF  – IFK Värnamo
Norrby IF – GAIS
Varbergs BoIS – AFC Eskilstuna
Örgryte IS – Helsingborgs IF
IK Frej Täby – Falkenbergs FF
Halmstads BK – Gefle IF
IK Brage – Östers IF
Landskrona BoIS – Degerfors IF

MD 19 – August 19:
Östers IF – IK Frej Täby
IFK Värnamo – Örgryte IS
Degerfors IF – Norrby IF
GAIS – Varbergs BoIS
Helsingborgs IF – Landskrona BoIS
Gefle – IK Brage
Falkenbergs FF – Halmstads BK
AFC Eskilstuna – Jönköpings Södra IF

MD 20 – August 26:
Jönköpings Södra IF  – Varbergs BoIS
Norrby IF – AFC Eskilstuna
IFK Värnamo – Östers IF
Örgryte IS -GAIS
Helsingborgs IF – Gefle IF
Falkenbergs FF – Degerfors IF
IK Frej Täby – Halmstads BK
IK Brage – Landskrona BoIS

MD 21 – September 2:
Östers IF – Falkenbergs FF
Varbergs BoIS – IFK Värnamo
Degerfors IF – Helsingborgs IF
Gefle IF – Örgryte IS
Halmstads BK – Jönköpings Södra IF
AFC Eskilstuna – GAIS
IK Brage – IK Frej Täby
Landskrona BoIS – Norrby IF

MD 22 – September 9:
Jönköpings Södra IF – Gefle IF
Norrby IF – IK Frej Täby
Degerfors IF – AFC Eskilstuna
GAIS – IFK Värnamo
Örgryte IS – Östers IF
Helsingborgs IF – IK Brage
Falkenbergs FF – Landskrona BoIS
Halmstads BK – Varbergs BoIS

MD 23 – September 16:
Östers IF – Jönköpings Södra IF
IFK Värnamo – Degerfors IF
GAIS – Halmstads BK
Gefle IF – Falkenbergs FF
IK Frej Täby – Örgryte IS
AFC Eskilstuna – Helsingborgs IF
IK Brage – Norrby IF
Landskrona BoIS – Varbergs BoIS

MD 24 – September 23:
Norrby – IFK Värnamo
Varbergs BoIS – Gefle IF
Degerfors IF – GAIS
Örgryte IS – IK Brage
Helsingborgs IF – IK Frej Täby
Falkenbergs FF – Jönköpings Södra IF
Halmstads BK – Landskrona BoIS
AFC Eskilstuna – Östers IF

MD 25 – September 30:
Jönköpings Södra IF – Örgryte IS
Norrby IF – Halmstads BK
Östers IF – Gefle IF
IFK Värnamo – AFC Eskilstuna
Degerfors IF – Varbergs BoIS
GAIS – Helsingborgs IF
Falkenbergs FF – IK Brage
Landskrona BoIS – IK Frej Täby

MD 26 – October 7:
Östers IF – Landskrona BoIS
Varbergs BoIS – Norrby IF
Örgryte IS – Degerfors IF
Helsingborgs IF – Falkenbergs FF
Gefle IF – GAIS
IK Frej Täby – Jönköpings Södra IF
Halmstads BK – IFK Värnamo
IK Brage – AFC Eskilstuna

MD 27 – October 21:
Norrby IF – Örgryte IS
Varbergs BoIS – IK Frej Täby
IFK Värnamo – Gefle IF
Degerfors IF – Östers IF
GAIS – Landskrona BoIS
Helsingborgs IF – Halmstads BK
AFC Eskilstuna – Falkenbergs FF
IK Brage – Jönköpings Södra IF

MD 28 – October 28:
Jönköpings Södra IF – GAIS
Östers IF – Helsingborgs IF
Örgryte IS – Varbergs BoIS
Gefle IF – Norrby IF
Falkenbergs FF – IFK Värnamo
IK Frej Täby – Degerfors IF
Halmstads BK – IK Brage
Landskrona BoIS – AFC Eskilstuna

MD 29 – November 4:
Norrby IF – Falkenbergs FF
Varbergs BoIS – IK Brage
IFK Värnamo – Helsingborgs IF
Degerfors IF – Gefle IF
GAIS – Östers IF
Halmstads BK – Örgryte IS
AFC Eskilstuna – IK Frej Täby
Landskrona BoIS – Jönköpings Södra IF

MD 30 – November 10:
Jönköpings Södra IF – Norrby IF
Östers IF – Halmstads BK
Örgryte IS – Landskrona BoIS
Helsingborgs IF – Varbergs BoIS
Gefle IF – AFC Eskilstuna
Falkenbergs FF – GAIS
IK Frej Täby – IFK Värnamo
IK Brage – Degerfors IF

Fler nyheter

Fotboll, Superettan, Örgryte - GAIS

GAIS samhällsengagemang förändrar utsatta områden

Området Gårdsten i Göteborg kan komma att tas bort från listan över särskilt utsatta områden i Sverige. Detta efter att polisen… Läs mer

Skärmavbild 2018-10-15 kl. 12.39.37

Tipselit: Nätverket – ”Största belöningen att få se dem springa in med a-laget”

I del ett av vår miniserie om svensk talangutveckling så får vi följa Malmö FF:s Roland Larsson och Halmstads BK:s Robert… Läs mer

IMG_1979 (kopia)

Goitoms vinstpengar går till AIK United

I september utsågs AIK:s anfallare Henok Goitom till Månadens spelare i Allsvenskan. Som en del av utmärkelsen så får vinnaren… Läs mer

IMG_3516

Nätverksträff och match i Europa League

Malmö FF:s möte mot Besiktas i Europa League var inte det enda mötet i Malmö den kvällen. Före och under matchen… Läs mer

Mattias Svanberg i Malmödressen 2017 efter  fotbollsmatchen mellan Djurgården och Malmö FF i Stockholm.
Foto: Simon Hastegård / Bildbyrån

”Utan Tipselit så hade vi fått fram betydligt färre spelare”

Tipselit fyller en central funktion för svensk fotboll i ambitionen att få fram duktiga talanger som senare också tar klivet… Läs mer

Mattias Svanberg i Malmödressen 2017 efter  fotbollsmatchen mellan Djurgården och Malmö FF i Stockholm.
Foto: Simon Hastegård / Bildbyrån

”Without Tipselit, we would have created fewer high class players”

Tipselit fills a central function for Swedish football in the ambition to educate young football players to become as good… Läs mer

Skärmavbild 2018-10-10 kl. 18.56.24

Fotbollsdrömmar: Spansk middag i Sundsvall

Supportrarna Linda Zetterberg, Emma Asp och Eva Lundholm vill lära känna några av GIF Sundsvalls spanjorer och får göra det… Läs mer

blogg_matchfixning2 (kopia)

Anti matchfixning för futsalklubbarna inför ligapremiären

Samtliga deltagande klubbar i Svenska Futsalligan (SFL) får inför säsongsstarten ta del av information om spelansvar och farorna med matchfixning. Svensk… Läs mer

vinnarbild webb (kopia)

Henok Goitom Månadens spelare i Allsvenskan i september

AIK:s anfallare Henok Goitom kröner en fin månad med många viktiga mål som starkt bidragit till AIK:s guldchanser genom att… Läs mer

IFKUddevalla

CL-äventyret över för den här gången för IFK Uddevalla

IFK Uddevalla gjorde en fin insats i CL-futsalens Main Round men räckte inte hela vägen fram till avancemang. Totalt blev… Läs mer

nominerade sociala medier ny (kopia)

De kan bli Månadens spelare i Allsvenskan i september

September månad är färdigspelad och säsongen går in i sitt slutskede. Här är de tre spelare som kan bli säsongens… Läs mer

09a03c920199caeaa6ea92d0b094f346

Trelleborgs FF nästa klubb att teckna lokal överenskommelse

Trelleborgs FF har tillsammans med Arbetsförmedlingen och Trelleborgs kommun tecknat en lokal överenskommelse för att tillsammans arbeta med för ökad… Läs mer

Skärmavbild 2018-10-03 kl. 20.18.54

Fotbollsdrömmar: Flugfiske i Borlänge

Supportern Dan Kjellberg är ute och fiskar med favoritspelaren i IK Brage: Pontus Hindrikes. Dan som gillar Pontus för att… Läs mer

aik-olsson

Spelare från Allsvenskan och Superettan i landslagen

Kristoffer Olsson och Sebastian Larsson från AIK och Allsvenskan finns med den senaste svenska landslagstruppen, likaså Andreas Granqvist från Helsingborg… Läs mer

Football, Europa League Qualification, Midtjylland - Malmö FF

Mer pengar i Svenska Spels Europabonus nästa år

Svenska Spels Europabonus finns till för att ekonomiskt hjälpa svenska klubbar som kvalar till Europa. Malmö FF fick i år… Läs mer

Fotboll, U19 Allsvenskan, Häcken - Elfsborg

Det drar ihop sig i ungdomsserierna

Med lite drygt en tredjedel kvar av matcherna börjar det att dra ihop sig i ungdomsserierna. Allra mest spännande är… Läs mer

DoQ_WQ9XoAAOmIg.jpg-large

Säkerhets- och Evenemangsmöte inför uppstarten av SFL

Klubbarna i Svenska Futsalligan samlades inför säsongsstarten för en utbildning i Svensk Elitfotbolls regi om evenemang och säkerhet. – SFL… Läs mer

allsvenskans_stora_pris-633x341

De bästa lagen och spelarna hyllas på Allsvenskans Stora Pris

För femte året i rad sänder Svensk Elitfotboll Allsvenskans Stora Pris tillsammans med C More. Förra året ändrade ceremonin skepnad… Läs mer

IMG_3434

Informationsträff för alliansklubbarna i Stockholm

Akademilagen till Brommapojkarna, Hammarby, Djurgården och AIK samlades på sin årliga träff på Söder i Stockholm för att ta del… Läs mer

Vy över Friends Arena med publik på läktarna under fotbollsmatchen i Allsvenskan mellan AIK och Hammarby den 23 September 2018 i Stockholm. 
Foto: Kenta Jönsson / BILDBYRÅN / Cop 210

Fjärde mest besökta matchen i svensk klubblagsfotboll någonsin

Derbyt mellan AIK och Hammarby blev den fjärde mest besökta fotbollsmatchen i historien av svensk klubblagsfotboll. Över 49.000 åskådare gjorde… Läs mer